İsmailaga
İsmailağa Logo

İsmailağa Aşevi

Aşevi 1Tekke yemekleri ve ihtiyaç sahiplerinin ağırlanması tarih boyunca tekkelerle adeta özdeşleşmiş bir gelenektir. Tekke yemeklerinin sunulduğu aşevleri Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)‘in: “İslâm’da en hayırlı amel yemek yedirmen ve tanıdığın (ve tanımadığın) herkese selâm vermendir”[1] hadîs-i şerîfi üzere amel etmek amacıyla tesis edilmiştir.

Bu usûl üzere Ali Haydar Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretleri’nin de ihtiyaç sahiplerini yedirme ve içirme konusundaki hassasiyeti bilinmektedir. Üstâdımız Mahmud Efendi (Kuddise Sirruhû) Hazretlerimiz de, ihtiyaç sahiplerine sofra kurulması konusundaki bu hassasiyeti aynı şekilde sürdürmekte, aşevimiz faaliyetlerini bu hassasiyet üzerine özenle yürütmektedir.

İki Ayrı Aşeviyle Talebe ve İhtiyaç Sahiplerine Her Gün Sıcak Yemek İkrâmı

İsmailağa Câmiası, bünyesinde bulunan biri Avrupa yakası, diğeri Anadolu yakasında olmak üzere iki ayrı aşeviyle, talebelere ve ihtiyaç sahiplerine, mübârek gün ve gecelerde tüm halkımıza yönelik hizmet sunmaktadır. Mübârek gecelerde ihtiyaç sahipleri, vakfımızın yemekhanesi başta olmak üzere, vakıf binamızın her katında kurulan sofralarda ağırlanmaktadır.

asevi-anadolu

Ayrıca icâzet ve cemiyetlerde, yurtiçi ve yurtdışından gelen hoca efendilerin seminerlerinde davetlilerin yemeği de aşevimiz tarafından sunulmaktadır. Her sabah işraktan sonra vakfımızın civarında bulunan hasta ve ihtiyaç sahipleri de gözetilmekte, onlara da sıcak yemek ikrâmında bulunulmaktadır.

Ramazân-ı Şerîf’te 3000 Kişiye İftar Yemeği

Allâh (Celle Celâluhû)nun rahmet ve bereketinin kulların üzerine bolca indiği Ramazân-ı Şerîf ayı, aşevimizin faaliyetleri açısından diğer aylara nazaran daha yoğun olmaktadır. Ramazân-ı Şerîf ayı boyunca merkezlerimizde her yıl Halîlu’r-Rahmân sofraları, infâk etmek isteyen kardeşlerimizin destekleriyle kurulmaktadır.

Vakıf merkezimizdeki aşevimiz, Manyasızâde medresemiz ve Yavuz Sultan Selim külliyesinin ev sahipliğinde kurulan iftar sofralarımızda, Rabbimiz tarafından indirilen rızık ve bereketi, misafir ettiğimiz kardeşlerimizle paylaşmanın mutluluğu hep birlikte yaşanmaktadır.

asevi-anadolu3Aşevimizde her gün ağırladığımız talebe ve ihtiyaç sahiplerinden oluşan konuklarımızın sayısı 1000 kişiyi, kandil geceleri ve Ramazân-ı Şerîf aylarında 3000 kişiyi aşmakta, her Pazar sabahı gerçekleştirilen sohbet sonrası ise 4000 kişiye kadar ulaşabilmektedir.

Siz de bu hizmetlere ve hayra;

vasıtasıyla ortak olabilirsiniz.

Dipnot


[1] Buhârî, Îmân 6, 20; Müslim, Îmân 63.